Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
04.05.2022
IBCC 2022
IBCC 2022 – Saenger Anaconda Slovakia Závod IBCC patrí k najväčším kaprovým závodom na svete. Veď na jazere Balaron, ktoré má vodnú plochu 600 km2 (6... čítať celé
17.02.2020
Bivak Anaconda Canteeny
Ďalšia zo skvelých noviniek na rok 2020 ! Vzdušný, priestorný bivak, alebo aj kuchynka určený/á predovšetkým pre teplé obdobie. Steny bivaku sú tvore... čítať celé
17.02.2020
AnacondA Cusky Dome Prime 190
Bivak Cusky DOME 190 mnohým z vás robí spoločníka na vašich rybárskych výpravách. Tento rok vám prinášame novinku v podobe Cusky Prime Dome 190. Príďt... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. 

Saenger TV

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. IBCC 2022
IBCC 2022
04.05.2022

IBCC 2022 – Saenger Anaconda Slovakia

Závod IBCC patrí k najväčším kaprovým závodom na svete. Veď na jazere Balaron, ktoré má vodnú plochu 600 km2 (60 000 ha) sa tento 8. ročník zišlo 240 tímov. Je to majestátny závod na majestátnej vode. Nič viac sa už ani predstaviť nedá. Každý chce dosiahnuť nejaký úspech, ale u každého je ten úspech niečo iné. Tak isto to bolo aj u nás.

Po príchode do mesta Tihány, sme si po úspešnej registrácií  vytiahli poradie na žrebovanie lovných miest. Šťastie nám padlo na číslo 219. Brali sme to tak, že však to je jedno, že osud nám tam nechá to správne číslo. Žiaľ, na naše prekvapenie, nás Tamáš Csorgo, ako hlavný rozhodca,  upozornil na zmenu pri losovaní miest s tým, že tím si vytiahne miesto a ak sa mu nepáči, môže ho vrátiť do 10 sekúnd späť a ťahať nové, ktoré si už musí nechať.  No a pri poradí 219 sme tušili, že tam zrejme ostane 21 „zlých“ miest, ktoré už všetci poodhadzovali a ktoré nám tzv. prischnú. Nuž, nevieme, kde sa vzalo, tam sa vzalo, ale Luki vytiahol číslo 31 – Zánka. Mali sme veľkú radosť, lebo z toho, čo tam ostalo, bolo toto asi to najlepšie, čo sme mohli vytiahnuť. 

Po 4 hodinách sedenia a čakania na poradie sme sa teda dočkali a mali svoje miesto číslo 31, kde sme verili, že strávime týždeň plný dobrodružstiev s množstvom krásnych súbojov s Balatonskými kaprami. Ešte v ten večer sme sa vybrali približne 20 km od mesta Tihány južnejšie západným brehom do mesta Zánka. Cestou sme sa zastavili na dobrú večeru a nakoniec zaparkovali pri bráne „Zánka - Községi strand“ („kúpalisko“). Rozložili sme si lehátka a spacáky, ťukli si poldeci na úspešný príchod a šli spať.  

Naše miesto 31 sa nachádzalo medzi miestami 30, 31, 32, 33 a boli sme teda druhý z ľava, trošku uzavretý a oproti 33 aj vsadený viac do brehu. Žiaľ, los je los, ale miesto Zánka sľubovalo, na základe minulých ročníkov, pekné kapre. ;-)

Ráno o 7:00 nám náš miestny rozhodca otvoril bránu, samozrejme druhú, takže sme sa museli presunúť asi 150 m doprava  a privítal nás breh Balatonu. Áno, tu, presne tu budú stáť naše stojany Black Barrier Pod a tu budeme zvádzať súboje s Balatonskými kaprami. V rýchlosti sme sa dohodli, kde budú bivaky Cusky Prime Dome 190 a Vipex, stojany, Base Camp na batérie, boilies Anaconda Magist a ostatné krmivo.  

Na tento pretek sme zvolili boilies Magist príchuť Salmon, Robin Red a sviežu Jahodu. Toto boilies som mal asi 2 týždne pred závodmi prvý krát v ruke, nakoľko ide o novinku na tento rok 2022. Odskúšal som ako Salmon, tak aj Robin Red v 8 stupňovej vode na jazere Zemník-Bodovka a za 48 hodín sa mi podarilo zdolať 2 kaprov +-10 kg a jedného 6 kg. Celkom slušné a nám to dávalo vieru, že nás toto boilies ani tu nesklame a bude šľapať skvele. Voda mala 13 stupňov a tieto varianty sa nám javili ako ideálne na túto teplotu vody. Presne to sa aj potvrdilo. 

Úvod však nezačal pre nikoho podľa predstáv, nakoľko sa Balaton predviedol v plnej paráde a vítali nás metrové vlny a 2. najvyšší stupeň signalizácie búrky, resp. nepriaznivého počasia so silným vetrom nad 60 km/h. V takomto počasí nikto nemôže ísť s člnom na vodu a určite by tam nikto ani nechcel byť a tým pádom bolo nutné odštartovať závod odhodom. Tohto sa ujal Lukáš, ktorý poslal naše montáže tam niekam, jednoducho, čo najďalej. :-D  Na úvod sme zvolili háčik Piercer Curve Shank o veľkosti 4, naviazaný na 25 lb šnúrke Slim Skin a Camou Skin. Pod háčik išlo 24 mm boilies Salmon, resp. Robin Red a k nim jedna 16 mm pop up-ka. Vyvezenie prútov nám bolo dovolené až k večerným hodinám, kde po formalitách ohľadne Boat check-u, kontrole oboch našich lodí, či máme všetko podľa platných pravidiel a po malej nezrovnalosti GPS bodov našich sektorových bójok, sme všetko potrebné dohodli so susednými tímami a konečne sme mali naše 4 montáže na tých správnych miestach, približne 500 m od brehu.  

Už od úvodu nás prekvapila aktivita rýb a do rána sme mali zdolaných niekoľko miestnych kaprov. Samozrejme sme hneď ráno zisťovali u rozhodcu, ako sa darilo ostatným tímom. U nás bola len jedna bodovaná ryba nad 5 kg, ostatné mali tesne pod 5 kg. Cez deň aktivita neubúdala, avšak sme sa stále potýkali len s menšími kaprami. Cez deň ešte prišiel jeden krajší  7 kg šupík.  Ďalší deň bol v podstate kópiou prvého a cez noc sme mali len 1 bodovanú rybu 5,85 kg a počas dňa opäť jedného 5,55 kg. Vrece s kaprami sa však roztrhlo z utorka na stredu, kde sme mali 12 záberov a až 5 bodovaných kaprov. Pripísali sme krásnych 35,4 kg. Najväčší z nich mal 10,40 kg a druhý 8,25 kg. Tieto 2 kapre nám  zabrali naraz asi 30 sekúnd po sebe. Tomášovi som podával prút a v tom sa ozval druhý. Ešte som ho upozorňoval, že zrejme zavadil o Backlead, no keď sa odtiahol a nič na ňom „neviselo“, vedeli sme, že máme záber aj na druhej palici. Tak sme sadli každý do jedného člna a na konci 10 m od seba zdolávali 2 kaprov naraz. Parádny zážitok.

Táto super noc však prišla s tým, že sme chceli uloviť čo najviac kaprov. Veľké po celom brehu neboli, lebo ich nikto z našich 4 tímov nechytal. A tak Tomáš zvoli D montáž na Super Soft Fluorocarbon-e 0,45 mm a aj boilies sme zmenšili na 20 mm + pol pop up. No a jazdilo to ako besné.

Naše 3 m, 3 lb Corky dostávali poriadne zabrať, podobne ako aj 3 m a 3 lb Walkre V2. Osadené novinkou na rok 2022, navijakmi Kayfun to boli ideálne zostavy na takéto vyvážky. Dvoch kaprov sme dokonca museli zdolávať z brehu kvôli náhlemu boat ban-u, kde opäť raz Balaton ukazoval svoju silu, no zvládli to bez problémov a mi sme pripisovali ďalšie body. Na navijakoch sme mali šnúry Saenger 8X o priemeroch 0,21 mm a 0,14 mm, kde z 0,21 mm sme dali na nové Kayfun-y 750 m a z 0,14 mm 1000 m, no tu ešte ostalo hodne rezervy.

Zo stredy na štvrtok sme mali opäť slušnú žatvu v podobe 11 záberov a 4 bodovaných kaprov. V túto noc sa nám podarilo zdolať aj nášho najväčšieho kapra o váhe 12,35 kg. Po všetky tieto dni fúkal silný vietor a celý Balaton bol v prvom, alebo druhom stupni. Posledné dni nám však predpovedali úplné utíšenie vetra. Nevedeli sme, či to bude dobre, alebo zle. Žiaľ, ukázalo sa, že ustálené počasie nám nehrá do karát a nedarilo sa nám zdolávať bodovaných kaprov. Záberov bolo pomenej, len 2-3 za noc a deň a bodovaná len 1 a 1 ryba.

Celkové ťaženie na IBCC  sme ukončili našim záverečným kaprom o 7:30 v sobotu ráno o váhe 5,15 kg. Berieme to ako keby nás chcel na záver pozdraviť v mene všetkých tých 60-70 nebodovaných kaprov, resp. kaprov v približnej váhe 5 kg, ktorých tu bolo neúrekom a bojovali sme s nimi všetky 4 tímy na Zánke. Nakoniec sme obsadili 105. miesto s váhou 101,05 kg. Neskutočne sme sa namakali a chceli sme dosiahnuť lepší výsledok, no tento krát nám tu väčšia sorta kapra nenaplávala.

Čo však považujeme za výhru je zistenie, že boilies Magist funguje absolútne bez problémov. Že sa naň môžeme spoľahnúť aj na takýchto závodoch ako je IBCC. Verím, že aj vám prinesie kopec krásnych kaprov a zážitkov. Určite ho vyskúšajte, za tú cenu je to fakt bomba!

 

Balaton a jeho mestá a obce. My sme boli v meste Zánka.

Stupne výstrahy na Balatone pred búrkami, alebo silným vetrom.

 

 

Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
© Copyright 2020 - DK FISHING
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk